Lifestyle, Stuff

Карантин, шишки и споредни разговори

Сабајлето ми се состоеше од следниве активности: Се разбудив, и по цела должина на ногата осетив Мише, истегнато и многу заспано, што природно предизвика агресија со гушкање и бацување - чин што мачето воопшто не го воодушеви, напротив, прво ме гризеше, ме клоцаше и успеа да рипне од кревет, револтиран дека му е уништен сонот.… Continue reading Карантин, шишки и споредни разговори

Books, Fashion, Paris, Reviews, Travel

Книга: How To Be Parisian Wherever You Are – Love, Style & Bad Habits

За такви ко мене што многу би сакале да зборат француски, ама само така знаат да напраат два реда муабет, постои една книжарница, на Конкорд, во Париз што се вика WHSmith. Еден фин, врнежлив ден, конечно ја купив How To Be Parisian Wherever You Are, книга што одамна ја ловам. Во Виена на аеродром беше… Continue reading Книга: How To Be Parisian Wherever You Are – Love, Style & Bad Habits

Books, Јас сум Миа, Writing

„Јас сум Миа” е бестселер, и други работи што да ми ги кажеа лани, ќе им речев ‘Не трескајте глупости’

Почнато од „да видам дали можам”, завршено како најпродавано на штандот на Арс Ламина и Литература.мк.

Paris

Како се оди во Париз

Во Париз сега има неколку изложби што некако ми требаат во моментов, само што се трудам да го послушам разумот и на целото тоа „излези-влези” таму во 2017-та, некако да се фокусирам на некој друг град. https://www.instagram.com/p/Bc4yGztjEZ5/ Пред да се вразумам, веќе тргнав да планирам, па ми текна. Можеби некој ќе го интересира мојот начин… Continue reading Како се оди во Париз

Almost Parisian, Books, Fashion, Paris

Paris, August ’16

August was super exciting, mainly for the fact that Paris happened, and it wasn't a regular Paris, it was 'Photo Shoot Paris' this time. This of course means, that the city and I were modelling for what used to be the_sarcastic_photographer, now sony_alpha_guy, who I can't thank enough, simply for the fact that he was one… Continue reading Paris, August ’16