Books, Fashion, Paris, Reviews, Travel

Книга: How To Be Parisian Wherever You Are – Love, Style & Bad Habits

За такви ко мене што многу би сакале да зборат француски, ама само така знаат да напраат два реда муабет, постои една книжарница, на Конкорд, во Париз што се вика WHSmith. Еден фин, врнежлив ден, конечно ја купив How To Be Parisian Wherever You Are, книга што одамна ја ловам. Во Виена на аеродром беше… Continue reading Книга: How To Be Parisian Wherever You Are – Love, Style & Bad Habits

Paris

Карти за Париз, прирачник за патувањето и “Almost Parisian” настан на Саем на книга!

За некој да има можност лично да ги доживее местата спомнати во романите „Скоро парижанка” и „Анаис од Монмартр” и ќе подариме два авионски билети за Париз! Не можам да се изнарадувам на ова!

Paris

Како се оди во Париз

Во Париз сега има неколку изложби што некако ми требаат во моментов, само што се трудам да го послушам разумот и на целото тоа „излези-влези” таму во 2017-та, некако да се фокусирам на некој друг град. https://www.instagram.com/p/Bc4yGztjEZ5/ Пред да се вразумам, веќе тргнав да планирам, па ми текна. Можеби некој ќе го интересира мојот начин… Continue reading Како се оди во Париз

Paris

Извадок од „Скоро парижанка: Како да ги преживееш своите доцни дваесетти… Во Париз”

1. Париз е совршен во пролет. Топол е, има сонце, Французите се излезени, седат во слатки кафичи, пијат кафе, пијат вино. Врие од туристи, кој дотеран и убеден дека мора двојно повеќе да се дотера затоа што е во Париз, кој со ранец, кој без идеја кај се наоѓа, а сите подеднакво досадни за намрштените… Continue reading Извадок од „Скоро парижанка: Како да ги преживееш своите доцни дваесетти… Во Париз”

Paris

За искуството со Airbnb, зошто е паметно и како тоа функционира

Дали и вас собирањето впечатоци од последното патување ви вклучува и оставање на распакуваните ствари по куќа додека не летнат сами по плакари? Додека чекам да испере машината, сфаќам дека иако јас мислам дека сите знаат што значи Airbnb, сепак неколку луѓе , кога објаснував како сум се сместила, ми рекоа "а шо тоа?" Плус,… Continue reading За искуството со Airbnb, зошто е паметно и како тоа функционира

Almost Parisian, Books, Fashion, Paris

Paris, August ’16

August was super exciting, mainly for the fact that Paris happened, and it wasn't a regular Paris, it was 'Photo Shoot Paris' this time. This of course means, that the city and I were modelling for what used to be the_sarcastic_photographer, now sony_alpha_guy, who I can't thank enough, simply for the fact that he was one… Continue reading Paris, August ’16

Almost Parisian, Paris, Travel

Where to stay: Catherine’s beautiful Parisian apartment

Just wanted to give a shout-out to my host in Paris, who allowed me enjoy her beautiful apartment and to show you some pictures of it. Maybe you'll need it soon 😉 Mademoiselle Catherine was this beautiful, charming and helpful Parisienne that I found on Airbnb like in the last minute, since something took a… Continue reading Where to stay: Catherine’s beautiful Parisian apartment

Paris

The feeling when you get the first review

You write and edit, and re-write and nibble on your nails, and then add and edit again, and you publish, and some time later, the first review arrives. It's a wonderful feeling when someone you really don't know likes your book. You don't even know what they look like, they don't know you, don't know… Continue reading The feeling when you get the first review